NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Творчески отражения Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен
5818
Творчески отражения

Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен

Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов. Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание. След тях са предвидени и джем сесии в "Макс клуб"

| 15 Ноември 2024, 15:52 ч.
Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен
Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен
Снимка © БТА

Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов.

Емблематични творби на романтичната музика за пиано, цигулка и виолончело от Брамс, Франк и Владигеров звучат в концерта „Романтични съкровища“. Събитието е на 23 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им изпълненията на Мартина Табакова – пиано, Стоимен Пеев – цигулка, и Атанас Кръстев – виолончело, е част от турнето на триото, което започва от София, като част от концертния цикъл „Музикални вторници“, но този път – в сряда. На 21 ноември музикантите гостуват във Варна, а на 22 ноември – в Бургас.

Сред творбите са Соната за цигулка и пиано от Цезар Франк, в рядко изпълнявания аранжимент за виолончело и пиано , Соната No.3 за цигулка и

Британската психеделик рок група The Telescopes идва за първи път в България, за 16-ия рожден ден на „Аларма пънк джаз“, съобщават от екипа на фестивала.

Събитието е на 5 ноември в клуб Singles (НДК).

По думите им вечерта ще се превърне в минифестивал с участието на SpaceWeaver, които представят дебютния си албум, и специалната загрявка за вечерта с музика, селектирана от Maze Hunters.

The Telescopes е оглавявана от Стивън Лори. Групата, която навършва 16 години, пристига у нас с музиката от новия си албум Halo Moon, издаден миналия месец от Tapete Records. Стивън Лори, основателят и единственият постоянен член на The Telescopes, е артист с широк спектър от вкусове и влияния, формирали го като автор – от Боб Дилан, The Beatles и Ник Дрейк, през Дейвид Боу

Летни музикални вечери започват от днес за три последователни дни в Стара Загора, съобщи на сайта си местната администрация. Проявата е традиционна и се провежда на сцената пред общината.

Старозагорци и гости на града ще имат възможност да се насладят през първата вечер на трио Deja vu - три момчета, които успешно съчетават поп пеене с оперно звучене. 

През втората вечер на сцената излизат от квартет Hot club de Plovdiv с вокал Светлина Христова, които ще пренесат меломаните в свят на джаз класики и класическа боса нова. 

Третата вечер е запазена за група 4 of a kind, познати предимно с авторска музика в стил фънк, фюжън и рок.

Входът за всички концерти е свободен, уточниха от общината.

Миналата година форумът бе също под надслов "Август е музика". В него взеха участие рок група Downtown, бендът "Терпентина" с вокал актьорът Иван Юруков, а

Японската компания за видеоигри и игрови конзоли "Нинтендо" (Nintendo) ще отвори идната седмица вратите на своя музей. Там феновете на видеоиграта "Супер Марио" (Super Mario) и портативните конзоли "Геймбой" (Game Boy) и "Суич" (Switch), както и на други емблематични заглавия на компанията, ще могат да получат допълнителна представа за историята и дейността на един от най-известните производители на игри в света, предаде Ройтерс.

Разположен в Уджи, в близост до централата на компанията в Киото, музеят подчертава многобройните трансформации на "Нинтендо", която е основана през 1889 г. като производител на традиционни японски карти за игра "ханафуда" (hanafuda), а сега е световен гигант в сектора на видеоигрите.

Шигеру Миямото, който е създател на "Супер Марио" и в момента е във висшето ръководство на компанията, посочи, че музеят има за цел да задълбочи разбирането за к

Международният младежки музикален конкурс "Надежди, таланти, майстори" започна днес в Огледална зала "Нели Божкова" в Добрич. Това е неговото 27-о издание. 

Събитието дава шанс на млади музиканти да покажат своя талант пред световно утвърдени специалисти. Конкурсната програма ще продължи до 9 септември, като тогава ще бъде церемонията по награждаването.

Журито на конкурса е с председател проф. Огнян Константинов (виола) и членове акад. Милка Митева (пиано), проф. Гинка Гичкова (цигулка), проф. Анатоли Кръстев (виолончело), д-р Милена Манева - Вълчева (класическа китара). 

Тази година сайтът за изкуство и култура "Подиум" учредява специална награда, която ще бъде връчена за "Най-артистично изпълнение и ярко сценично присъствие". Тя включва статуетка и парична премия и ще бъде присъдена от журито.

Поздрав към участниците отправи почетният предсе

Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание. След тях са предвидени и джем сесии в "Макс клуб".

Спасов каза, че именно в Русе е засвирил в този жанр.

„Русенската сцена беше трамплин за мен. Аз дойдох от фолклора и засвирих в джаз жанра. Беше много тежко време. Когато в Пловдив ме срещна един човек и беше чул, че свиря на кавал джаз и каза, че съм щастливец, защото ако бях просвирил 10 години по-рано тази музика, нямаше да разговаряме с него там“, каза Теодосий Спасов.

Той и другите участници си припомниха за първите си изяви в Русе и за починалия през 2013 година Петър Петров – Парчето, поставил началото на джаз фестивала в Русе през 1975 г.

„Петър Петров, светлина за неговата душа, успя да издигна русенския джаз фестивал на международно ниво. Той беше човекът, който хареса това, което правя. Радвам се, че мога да помогна в негова посока“, добави Теодосий Спасов.

С прожекция на италианския филм „Все още има утре” във Варна бе открито 32-рото издание на Международния фестивал „Любовта е лудост“.

Черно-бялата лента на Паола Кортелези има награди „Давид на Донатело“ за най-добър филм, режисура, оригинален сценарий и главна женска роля и получи много аплодисменти в залата на Фестивалния и конгресен център (ФКЦ). Тя участва и в конкурсната програма, която съдържа 12 заглавия.

Старт на фестивала дадоха кметът на Варна Благомир Коцев, областният управител проф. Андрияна Андреева и директорът на Националния дворец на културата (НДК) Андрияна Татарова.

Това е чудесен фестивал, който Варна поддържа като традиция и ще продължаваме да го надграждаме, каза Коцев.

Това е маратон на филмовото изкуство, каза проф. Андреева и пожела всеки зрител да преживее мигове на щастие и да усет

Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от културната институция. Изложбата е подредена в Етнографския музей и ще бъде открита на 20 септември, петък.

От музеят разказаха, че Ели Неделчева е родена в Разград. Тя се учи на занаят от известния майстор на бусинска керамика Петър Гигов и това формира у нея отношение към традицията, която става отправна точка в индивидуалните й търсения. 

През 1993  г. в родния Разград тя открива собствено ателие, а година по-късно получава Майсторско свидетелство за керамик. Формите, които създава на грънчарското колело и след това дълго и търпеливо рисува, са уникални. За разлика от 99% от керамиците, които ползват готова глина от производител, Ели сама намира материала за своите творби и после ма

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е Десислава Зафирова. 

Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби. 

/ВСР

Френският късометражен филм "Жени на доброто" (Women of Virtue) и българският "Леванти" ще бъдат показани премиерно на 11 октомври в Културен дом НХК в Бургас. На събитието ще присъстват и техните режисьори, съобщават от културната институция в морския град.

Те са част от проекта „Четири сезона“, замислен първоначално като копродукция на България, Франция, Великобритания и Германия, но неосъществен заради пандемията от КОВИД-19. Като следствие на идеята обаче на екран са вече два късометражни филма. Единият е реализиран във Франция, а другият - в България и с подкрепата на Община Бургас, където преминават част от снимките, допълват от пресцентъра на градската администрация. 

Между прожекциите на двата филма публиката ще може да се срещне лично и да разговаря с режисьори и продуценти на лентите - съответно Стефани Халфон от Франция и Ванина Кондова от Б

Той определи участниците във фестивала през тази година като невероятни музиканти.  

„Лично на мен много ми харесва техния подход в джаза. С Артур Дуткевич именно тук се запознах през 80-те години, когато пристигна с полска група“, каза още Спасов.

Самият Дуткевич си припомни, че България и Русе е било първото място, в което се е изявил извън Полша през 1986 година.

„Спомням си, че пътувахме от София до Русе в един влак, в който хората пушеха цигари и всичко беше обвито в дим. Но публиката тук беше невероятно гореща и ни заразиха с един огромен ентусиазъм по време на изпълненията ни“, каза Дуткевич.

Мирослава Кацарова, която ще бъде водещ на форума, отчете, че през този почти половин век джаз фестивалът в Русе показва устойчивост и зрялост.

„Предполагам, че през тези години се съдържа и думата борба в историята на този фестивал, защото от първо лице единствено число ви уверявам, че изобщо не е лесно да се организира джаз фестивал в България. Не само защото не е популярна музика, не само защото през годините тази музика е имала различен статут, включително и преследван като жанр и като начин на мислене, защото джазът не е просто музикален жанр, а състояние на духа и философия. Това, което е по-важно, че е в град като Русе, който пази спомените за стожера на джаза тук, Петьо Парчето, емблемата на русенския, а и българския джаз“, добави Кацарова.

Васил Петров припомни, че първите му изяви в Русе предшестват професионалната му кариера.

„Още като студент първи курс заедно с Вили Казасян гостувахме на Русе джаз феста. Тогава се запознах с Петър Петров – Парчето. С голям замах, мащабно се разполагаше с цялата програма и окуражаваше всички музиканти. Много хубаво впечатление ми направи и русенската публика. Тя е изключително подготвена и талантлива. Вниманието към артиста е изключително. В края на 90-те години, когато в София нямаше джаз фестивал, в Русе имаше два – пролетен и есенен“, каза още той.

Диригентът Димчо Рубчев добави, че около Петър Петров е имало и други хора, които са започнали джаз фестивала.

„Стайко Стайков, барабанистът Илко Петров, Санди Бербера. Този звезден оркестър „Русе“. Това са хора, които са отдали живота си на тази музика и съпреживяват заедно с публиката си. Джазът променя свободни хора, които имат възможност да се докоснат, да усетят и след това те да интерпретират. Това е състояние на духа, не е съпоставимо с другите жанрове“, каза още Рубчев.

На сцената на фестивала първи тази вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). 

„Джаз триото е много важна фигура като формация в историята на джаза. През 90-те години, благодарение на Брад Мелдау, джаз триото придобива съвършено друг облик. Пианото си е солистичен инструмент, заедно с него на сцената са барабани и контрабас. Дълго време барабаните и контрабаса са били само поддържащи инструменти, но благодарение на Мелдау триото се променя в един демократичен принцип и всеки един от джаз музикантите в него има равен глас с останалите. Това ще видите колко сполучливо и поетично с финес се случва в музиката на Живко Петров“, каза Кацарова.

Петров добави, че публиката в Русе ще чуе изпълнения от петия албум на триото, който е втория най-слушан в американските джаз радиостанции за миналата година.

Вечерта днес ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. 

„Музиката на това трио е музика за размишления. Тя е дълбока и философска, белязана от различни влияния. Съвременна импровизационна музика, свързана на моменти с класическата изказност, могат да се чуят и детайли от полската фолклорна музика“, коментира Кацарова.

След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.

Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото Тихомир Хойсак - контрабас, и Филип Новосел - тамбура. Към тях ще се присъедини и барабанистът Жан Тетичкович. 

Общинският духов оркестър в Русе с диригент Димчо Рубчев ще предложи и традиционен джаз с голям състав от професионални музиканти. Хилда Казасян ще изпълни популярни джаз стандарти и нови интерпретации. На сцената ще бъдат също джаз певецът Васил Петров и Теодосий Спасов (кавал). 

„Хилда Казасян умее да създава цели разкази с много висок музикален вкус и в същото време да бъде вярна на малки, но важни концепции. Васил Петров е един от най-ярките български певци. Той е с много висок музикален дух. Теодосий Спасов е много важна фигура за българския джаз с интерпретациите му с кавал“, коментира Мирослава Кацарова.  

Тя добави, че напоследък джаз фестивалите са много и това показва отношението към тази музика.

„Това показва високия вкус, свързан с тази музика. Той не е само музикален, а екзистенциален и показва отношение към живота изобщо. Поради тази причина хората започват да чуват около себе си за джаз. Човекът е зажаднял за истинското изкуство“, каза още Кацарова.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
„Сирк дю Солей“ ще представи първото си постоянно шоу в Европа в театъра на „Потсдамер плац“ в Берлин през 2025 година, предаде Ройтерс. Шоуто е наречено A ...
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Банан, залепен на стената със сребристо тиксо - творба на италианския концептуален художник Маурицио Кателан, предизвика поредната сензация на пазара на изкуство в Ню Йорк, след ка ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 00:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Творчески отражения
5818
Творчески отражения

Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен

Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов.Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание.

| 15 Ноември 2024, 15:52 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен
Теодосий Спасов: Сцената на Русенският джаз фестивал беше трамплин за мен
Снимка © БТА

Русенският джаз фестивал е на международно ниво, каза програмният директор на музикалния форум Теодосий Спасов.

Той разясни подробности за 48-ото издание на Джаз фест Русе заедно с директора на общинското предприятие "Русе Арт", което организира музикалния форум, Мариан Савов и част от участниците в лицето на Мирослава Кацарова, Васил Петров, диригентът на Общинският духов оркестър в крайдунавския град Димчо Рубчев, музикантите от "Живко Петров трио" и "Артур Дуткевич трио". Форумът включва концерти на известни изпълнители тази вечер и утре в Доходното здание. След тях са предвидени и джем сесии в "Макс клуб".

Емблематични творби на романтичната музика за пиано, цигулка и виолончело от Брамс, Франк и Владигеров звучат в концерта „Романтични съкровища“. Събитието е на 23 октомври в камерната зала „България“, съобщават организаторите.

По думите им изпълненията на Мартина Табакова – пиано, Стоимен Пеев – цигулка, и Атанас Кръстев – виолончело, е част от турнето на триото, което започва от София, като част от концертния цикъл „Музикални вторници“, но този път – в сряда. На 21 ноември музикантите гостуват във Варна, а на 22 ноември – в Бургас.

Сред творбите са Соната за цигулка и пиано от Цезар Франк, в рядко изпълнявания аранжимент за виолончело и пиано , Соната No.3 за цигулка и

Британската психеделик рок група The Telescopes идва за първи път в България, за 16-ия рожден ден на „Аларма пънк джаз“, съобщават от екипа на фестивала.

Събитието е на 5 ноември в клуб Singles (НДК).

По думите им вечерта ще се превърне в минифестивал с участието на SpaceWeaver, които представят дебютния си албум, и специалната загрявка за вечерта с музика, селектирана от Maze Hunters.

The Telescopes е оглавявана от Стивън Лори. Групата, която навършва 16 години, пристига у нас с музиката от новия си албум Halo Moon, издаден миналия месец от Tapete Records. Стивън Лори, основателят и единственият постоянен член на The Telescopes, е артист с широк спектър от вкусове и влияния, формирали го като автор – от Боб Дилан, The Beatles и Ник Дрейк, през Дейвид Боу

Летни музикални вечери започват от днес за три последователни дни в Стара Загора, съобщи на сайта си местната администрация. Проявата е традиционна и се провежда на сцената пред общината.

Старозагорци и гости на града ще имат възможност да се насладят през първата вечер на трио Deja vu - три момчета, които успешно съчетават поп пеене с оперно звучене. 

През втората вечер на сцената излизат от квартет Hot club de Plovdiv с вокал Светлина Христова, които ще пренесат меломаните в свят на джаз класики и класическа боса нова. 

Третата вечер е запазена за група 4 of a kind, познати предимно с авторска музика в стил фънк, фюжън и рок.

Входът за всички концерти е свободен, уточниха от общината.

Миналата година форумът бе също под надслов "Август е музика". В него взеха участие рок група Downtown, бендът "Терпентина" с вокал актьорът Иван Юруков, а

Японската компания за видеоигри и игрови конзоли "Нинтендо" (Nintendo) ще отвори идната седмица вратите на своя музей. Там феновете на видеоиграта "Супер Марио" (Super Mario) и портативните конзоли "Геймбой" (Game Boy) и "Суич" (Switch), както и на други емблематични заглавия на компанията, ще могат да получат допълнителна представа за историята и дейността на един от най-известните производители на игри в света, предаде Ройтерс.

Разположен в Уджи, в близост до централата на компанията в Киото, музеят подчертава многобройните трансформации на "Нинтендо", която е основана през 1889 г. като производител на традиционни японски карти за игра "ханафуда" (hanafuda), а сега е световен гигант в сектора на видеоигрите.

Шигеру Миямото, който е създател на "Супер Марио" и в момента е във висшето ръководство на компанията, посочи, че музеят има за цел да задълбочи разбирането за к

Международният младежки музикален конкурс "Надежди, таланти, майстори" започна днес в Огледална зала "Нели Божкова" в Добрич. Това е неговото 27-о издание. 

Събитието дава шанс на млади музиканти да покажат своя талант пред световно утвърдени специалисти. Конкурсната програма ще продължи до 9 септември, като тогава ще бъде церемонията по награждаването.

Журито на конкурса е с председател проф. Огнян Константинов (виола) и членове акад. Милка Митева (пиано), проф. Гинка Гичкова (цигулка), проф. Анатоли Кръстев (виолончело), д-р Милена Манева - Вълчева (класическа китара). 

Тази година сайтът за изкуство и култура "Подиум" учредява специална награда, която ще бъде връчена за "Най-артистично изпълнение и ярко сценично присъствие". Тя включва статуетка и парична премия и ще бъде присъдена от журито.

Поздрав към участниците отправи почетният предсе

Спасов каза, че именно в Русе е засвирил в този жанр.

„Русенската сцена беше трамплин за мен. Аз дойдох от фолклора и засвирих в джаз жанра. Беше много тежко време. Когато в Пловдив ме срещна един човек и беше чул, че свиря на кавал джаз и каза, че съм щастливец, защото ако бях просвирил 10 години по-рано тази музика, нямаше да разговаряме с него там“, каза Теодосий Спасов.

С прожекция на италианския филм „Все още има утре” във Варна бе открито 32-рото издание на Международния фестивал „Любовта е лудост“.

Черно-бялата лента на Паола Кортелези има награди „Давид на Донатело“ за най-добър филм, режисура, оригинален сценарий и главна женска роля и получи много аплодисменти в залата на Фестивалния и конгресен център (ФКЦ). Тя участва и в конкурсната програма, която съдържа 12 заглавия.

Старт на фестивала дадоха кметът на Варна Благомир Коцев, областният управител проф. Андрияна Андреева и директорът на Националния дворец на културата (НДК) Андрияна Татарова.

Това е чудесен фестивал, който Варна поддържа като традиция и ще продължаваме да го надграждаме, каза Коцев.

Това е маратон на филмовото изкуство, каза проф. Андреева и пожела всеки зрител да преживее мигове на щастие и да усет

Регионалният исторически музей в Разград ще представи в специална изложба „Повелителката на глината“ творчеството на известната керамичка Ели Неделчева, съобщиха от културната институция. Изложбата е подредена в Етнографския музей и ще бъде открита на 20 септември, петък.

От музеят разказаха, че Ели Неделчева е родена в Разград. Тя се учи на занаят от известния майстор на бусинска керамика Петър Гигов и това формира у нея отношение към традицията, която става отправна точка в индивидуалните й търсения. 

През 1993  г. в родния Разград тя открива собствено ателие, а година по-късно получава Майсторско свидетелство за керамик. Формите, които създава на грънчарското колело и след това дълго и търпеливо рисува, са уникални. За разлика от 99% от керамиците, които ползват готова глина от производител, Ели сама намира материала за своите творби и после ма

Café del Mundo идва за първи път в България на 12 октомври, съобщават от Sofia Live Club, домакин на събитието.

Ян Паскал и Александър Килиън имат десетки концерти и хиляди посетители всяка година, милиони гледания в Instagram и YouTube. 

„Любовта им към автентичния Пако де Лусия, съчетана с радостта от модерната поп музика като Coldplay или U2, прави тези двама артисти специални. Справянето с великите музикални традиции от Бах до Дефала, Café del Mundo показва най-висока чувствителност и мощен суверенитет. В резултат на това, двамата китаристи намират ентусиазирана публика по целия свят, работят с Кралския филхармоничен оркестър, продуцират в Abbey Road Studios (Лондон) и изграждат непрекъснато нарастваща общност от фенове“, припомнят организаторите.

Ян Паскал и Александър Килиън

Ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков подрежда юбилейна изложба. Експозицията е озаглавена „Нео Ренесанс“ и ще бъде представена в галерия „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници (СБХ) от 8 до 29 ноември, съобщават организаторите.

Куратор на изложбата е Десислава Зафирова. 

Георги Янков е роден на 1 януари 1964 в София. Завършил е Средно художествено училище по приложни изкуства – София, а след това - и Националната художествена академия. Професор е в катедра „Плакат и визуална комуникация“, дисциплини: плакат; екранна графика. Председател е на New vision international group и член на упавителния съвет на секция „Графичен дизайн“ в СБХ. Автор е на няколко самостоятелни изложби. 

/ВСР

Френският късометражен филм "Жени на доброто" (Women of Virtue) и българският "Леванти" ще бъдат показани премиерно на 11 октомври в Културен дом НХК в Бургас. На събитието ще присъстват и техните режисьори, съобщават от културната институция в морския град.

Те са част от проекта „Четири сезона“, замислен първоначално като копродукция на България, Франция, Великобритания и Германия, но неосъществен заради пандемията от КОВИД-19. Като следствие на идеята обаче на екран са вече два късометражни филма. Единият е реализиран във Франция, а другият - в България и с подкрепата на Община Бургас, където преминават част от снимките, допълват от пресцентъра на градската администрация. 

Между прожекциите на двата филма публиката ще може да се срещне лично и да разговаря с режисьори и продуценти на лентите - съответно Стефани Халфон от Франция и Ванина Кондова от Б

Той и другите участници си припомниха за първите си изяви в Русе и за починалия през 2013 година Петър Петров – Парчето, поставил началото на джаз фестивала в Русе през 1975 г.

„Петър Петров, светлина за неговата душа, успя да издигна русенския джаз фестивал на международно ниво. Той беше човекът, който хареса това, което правя. Радвам се, че мога да помогна в негова посока“, добави Теодосий Спасов.

Той определи участниците във фестивала през тази година като невероятни музиканти.  

„Лично на мен много ми харесва техния подход в джаза. С Артур Дуткевич именно тук се запознах през 80-те години, когато пристигна с полска група“, каза още Спасов.

Самият Дуткевич си припомни, че България и Русе е било първото място, в което се е изявил извън Полша през 1986 година.

„Спомням си, че пътувахме от София до Русе в един влак, в който хората пушеха цигари и всичко беше обвито в дим. Но публиката тук беше невероятно гореща и ни заразиха с един огромен ентусиазъм по време на изпълненията ни“, каза Дуткевич.

Мирослава Кацарова, която ще бъде водещ на форума, отчете, че през този почти половин век джаз фестивалът в Русе показва устойчивост и зрялост.

„Предполагам, че през тези години се съдържа и думата борба в историята на този фестивал, защото от първо лице единствено число ви уверявам, че изобщо не е лесно да се организира джаз фестивал в България. Не само защото не е популярна музика, не само защото през годините тази музика е имала различен статут, включително и преследван като жанр и като начин на мислене, защото джазът не е просто музикален жанр, а състояние на духа и философия. Това, което е по-важно, че е в град като Русе, който пази спомените за стожера на джаза тук, Петьо Парчето, емблемата на русенския, а и българския джаз“, добави Кацарова.

Васил Петров припомни, че първите му изяви в Русе предшестват професионалната му кариера.

„Още като студент първи курс заедно с Вили Казасян гостувахме на Русе джаз феста. Тогава се запознах с Петър Петров – Парчето. С голям замах, мащабно се разполагаше с цялата програма и окуражаваше всички музиканти. Много хубаво впечатление ми направи и русенската публика. Тя е изключително подготвена и талантлива. Вниманието към артиста е изключително. В края на 90-те години, когато в София нямаше джаз фестивал, в Русе имаше два – пролетен и есенен“, каза още той.

Диригентът Димчо Рубчев добави, че около Петър Петров е имало и други хора, които са започнали джаз фестивала.

„Стайко Стайков, барабанистът Илко Петров, Санди Бербера. Този звезден оркестър „Русе“. Това са хора, които са отдали живота си на тази музика и съпреживяват заедно с публиката си. Джазът променя свободни хора, които имат възможност да се докоснат, да усетят и след това те да интерпретират. Това е състояние на духа, не е съпоставимо с другите жанрове“, каза още Рубчев.

На сцената на фестивала първи тази вечер ще излязат музикантите от "Живко Петров трио". Публиката ще види Живко Петров (пиано), Димитър Семов (ударни) и Димитър Карамфилов (контрабас). 

„Джаз триото е много важна фигура като формация в историята на джаза. През 90-те години, благодарение на Брад Мелдау, джаз триото придобива съвършено друг облик. Пианото си е солистичен инструмент, заедно с него на сцената са барабани и контрабас. Дълго време барабаните и контрабаса са били само поддържащи инструменти, но благодарение на Мелдау триото се променя в един демократичен принцип и всеки един от джаз музикантите в него има равен глас с останалите. Това ще видите колко сполучливо и поетично с финес се случва в музиката на Живко Петров“, каза Кацарова.

Петров добави, че публиката в Русе ще чуе изпълнения от петия албум на триото, който е втория най-слушан в американските джаз радиостанции за миналата година.

Вечерта днес ще продължи с изпълненията на "Артур Дуткевич трио", в което свирят полският пианист Артур Дуткевич, контрабасистът Михал Барански и барабанистът Себастиан Кухчински. 

„Музиката на това трио е музика за размишления. Тя е дълбока и философска, белязана от различни влияния. Съвременна импровизационна музика, свързана на моменти с класическата изказност, могат да се чуят и детайли от полската фолклорна музика“, коментира Кацарова.

След концертите RJS Quartet ще открие джем сесия в "Макс клуб". Квартетът включва българските музиканти Анатоли Ангелов (саксофон), Светослав Неделчев (бас), Александър Атанасов (китара) и Лазар Бенов (барабани), които съчетават класически джаз със съвременни елементи.

Програмата на 16 ноември предлага изпълнения на дуото Тихомир Хойсак - контрабас, и Филип Новосел - тамбура. Към тях ще се присъедини и барабанистът Жан Тетичкович. 

Общинският духов оркестър в Русе с диригент Димчо Рубчев ще предложи и традиционен джаз с голям състав от професионални музиканти. Хилда Казасян ще изпълни популярни джаз стандарти и нови интерпретации. На сцената ще бъдат също джаз певецът Васил Петров и Теодосий Спасов (кавал). 

„Хилда Казасян умее да създава цели разкази с много висок музикален вкус и в същото време да бъде вярна на малки, но важни концепции. Васил Петров е един от най-ярките български певци. Той е с много висок музикален дух. Теодосий Спасов е много важна фигура за българския джаз с интерпретациите му с кавал“, коментира Мирослава Кацарова.  

Тя добави, че напоследък джаз фестивалите са много и това показва отношението към тази музика.

„Това показва високия вкус, свързан с тази музика. Той не е само музикален, а екзистенциален и показва отношение към живота изобщо. Поради тази причина хората започват да чуват около себе си за джаз. Човекът е зажаднял за истинското изкуство“, каза още Кацарова.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Първото си постоянно шоу в Европа на „Сирк дю Солей“ ще започне в Берлин през ноември 2025 г.
Банан, провъзгласен за произведение на изкуството, беше продаден за 6,2 милиона долара на търг на "Сотбис" в Ню Йорк
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.